– Jesień 1989 roku pokazała co mogą uczynić Europejki i Europejczycy, jeśli myślimy i działamy ponad narodowymi granicami – mówiła Cornelia Pieper, konsul generalny Niemiec w Gdańsku. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego obchodziliśmy 30 rocznicę obalenia Muru Berlińskiego.
Centralnym punktem dwudniowych obchodów był wykład konsul Cornelii Pieper, która przed ośmioma laty otrzymała tytuł profesora h.c. UJK. Podczas części oficjalnej prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nawiązał do jesieni 1989 roku. – Mur Berliński był widocznym znakiem podziału dwóch światów. Dobrze, że ten podział i te czasy minęły. Trzeba wspominać to wydarzenie i wyciągać wnioski na przyszłość aby budować relacje pomiędzy naszymi narodami – mówił prof. Jacek Semaniak.
Wykład Cornelii Pieper był obudowany filmami pokazującymi genezę obalenia Muru Berlińskiego i następstwa tego wydarzenia, w szczególności Mszę Pojednania w Krzyżowej, koło Świdnicy, odprawioną trzy dni po zburzeniu Muru Berlińskiego. Wzięli w niej udział ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl.
W swoim wykładzie Cornelia Pieper zwróciła uwagę na osoby i działania, które doprowadziły do obalenia Muru Berlińskiego. Przywołała sytuację z 9 listopada 1989 roku, kiedy to ówczesny kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, Helmut Kohl i Hans Dietrich – Genscher, minister spraw zagranicznych przebywali w Ambasadzie RFN w Warszawie. Zapytali wtedy Lecha Wałęsę, co się stanie w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Lech Wałęsa odpowiedział: – Panie Kanclerzu! Panie Ministrze Genscher! Proszę szybko wracać do domu! W Berlinie upada mur i Niemcy szybko się zjednoczą!”. Chwilę później zadzwonił telefon do warszawskiej ambasady z informacją, że Mur Berliński przestaje istnieć.
Swój wykład Cornelia Pieper zakończyła przesłaniem. – Jesień 1989 roku pokazała co mogą uczynić Europejki i Europejczycy, jeśli myślimy i działamy ponad narodowymi granicami, jaka w nas tkwi siła, kiedy zabiegamy o wolność i demokrację, o prawo i sprawiedliwość: moc do pokonywania granic i obalania murów. Siła do umacniania naszych wartości i interesów w coraz bardziej autorytarnym świecie. Ten świat potrzebuje europejskiej odwagi do wolności, tej odwagi z 1989 roku. Miejmy odwagę być wreszcie Europejczykami i działać po europejsku – bez jeśli i ale! Niech żyje Europa! – zakończyła Cornelia Pieper.