Działalność Wydawnicza

Uniwersytet prowadzi szeroką działalność wydawniczą w zakresie niemal wszystkich dziedzin i dyscyplin naukowych. Rocznie na rynku wydawniczym ukazuje się średnio blisko dwieście tytułów naukowych i dydaktycznych wydawanych przez Wydawnictwo Uniwersyteckie, w tym monografii, wydawnictw ciągłych i seryjnych oraz czasopism naukowych. Wiele przedsięwzięć wydawniczych realizowanych jest we współpracy z innymi krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi, co jest efektem wspólnie prowadzonych badań naukowych przez pracowników Uniwersytetu.

O wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim naszych publikacji świadczą liczne nominacje do nagród w prestiżowych konkursach wydawniczych oraz nagrody i wyróżnienia otrzymywane przez Wydawnictwo Uniwersyteckie, głównie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Tylko w ostatnim okresie na XXVI Targach Książki Historycznej w Warszawie w 2017 roku nagrodą KLIO w kategorii edytorskiej wyróżniona została wielotomowa seria wydawnicza – „Kresy w polskich pamiętnikach i listach 1795-1918”, wydawana w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki: „Pamiętniki i listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918, pod kierunkiem Profesora Wiesława Cabana. W tym samym roku Nagrodę Historyczną POLITYKI, w kategorii prac naukowych i popularnonaukowych, przyznano monografii: „<<Zhańbiona>> wieś Okół: opowieści o buncie”, autorstwa Dariusza Jarosza i Grzegorza Miernika, wydanej wspólnie z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk w 2016 roku.

Wydawnictwo Uniwersyteckie uczestniczy w realizacji zadań wydawniczych o zasięgu międzynarodowym z projektów badawczych Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W ramach tych przedsięwzięć wydawane są serie wydawnicze: „Kresy w polskich pamiętnikach i listach 1795-1918”,  „Polacy – Syberia XVIII-XIX wiek” oraz „Depolonizacja Ziem Zabranych (1864-1914). Koncepcje – mechanizmy decyzyjne – realizacja”. Wydawnictwo Uniwersyteckie jest również beneficjentem grantów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę (DUN), w tym na lata 2019-2020 na wydanie niezwykle istotnej dwutomowej edycji źródłowej: „Homo Homini Res Sacra”, pod red. Ryszarda Gryza i Mirosława Wójcika, obejmującej dokumentację historyczną spotkań i wykładów polskich intelektualistów z lat 70. XX wieku w Centrum Dialogu w Paryżu, jednego z ważniejszych ośrodków polskiej myśli niezależnej na emigracji. Ponadto cztery uniwersyteckie czasopisma naukowe z zakresu dziedzin humanistycznych i społecznych („Almanach Historyczny”, „Piotrkowskie Studia Historyczne”, „Studia Filologiczne” oraz „Studia Pedagogiczne”) uzyskały finansowanie na lata 2019-2020 w ministerialnym projekcie Wsparcie dla Czasopism Naukowych (WCN).

Kierownik Wydawnictwa Uniwersyteckiego – mgr Aneta Iwan.