Symbolem nowych Kielc XXI wieku jest nowoczesny Kampus Uniwersytecki położony przy ulicy Świętokrzyskiej. Powstał on i jest nadal rozbudowywany dzięki wsparciu funduszy unijnych. W 2012 roku udostępniono nowe obiekty Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.
Dzisiejszy Wydział to kompleks budynków z nowoczesnymi salami dydaktycznymi, lapidarium i znakomicie wyposażonymi specjalistycznymi laboratoriami (m.in. chemii, biologii medycznej, epigenetyki, biotechnologii, nowoczesnych metod biologii, cytogenetyki oraz metod rentgenowskich). Wydział dysponuje nowoczesną aparaturą badawczą, w tym m.in. unikalnym akceleratorem jonów wysokonaładowanych typu EBIS, wielofunkcyjną aparaturą z zakresu fizyki powierzchni. Istotną częścią Wydziału jest Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium – ośrodek naukowo-dydaktyczny, prowadzący prace obserwacyjne o charakterze badawczym i promujący wiedzę o Wszechświecie.
Archiwum Uniwersyteckie
W kompleksie znajduje się także Archiwum Uniwersyteckie – prawdziwa „skarbnica wiedzy” o Uniwersytecie. Spełnia nie tylko funkcje dokumentacyjne, ale również muzealne, gromadząc pamiątki historyczne związane z działalnością naszej Uczelni. Archiwum gromadzi, ewidencjonuje i zabezpiecza dokumentację własną uczelni oraz osób i organizacji z nią związanych. Zasób Archiwum na dzień 31 grudnia 2018 liczył ponad 194.000 jednostek archiwalnych, co stanowi ok. 2 km 800 metrów dokumentacji. Odpowiada to podwójnej długości ul. Sienkiewicza w Kielcach, od Placu Moniuszki do dworca kolejowego! Poza dokumentacją aktową zgromadzono ponad 62.000 fotografii i 65 godzin nagrań filmowych, ilustrujących m.in. uroczystości akademickie, życie studenckie czy bazę lokalową.
Kierownik Archiwum Uniwersyteckiego – dr Monika Marcinkowska
Biblioteka Uniwersytecka
Centralnym miejscem kampusu jest Biblioteka Uniwersytecka, która gromadzi literaturę naukową z niemal wszystkich dziedzin i dyscyplin naukowych. Jej księgozbiór liczy ponad 600 tysięcy woluminów. Biblioteka oferuje czytelnikom dostęp do ponad 50 000 woluminów książek, a także kilkuset tytułów czasopism i wydawnictw ciągłych w formule wolnego dostępu. Nowa Biblioteka Uniwersytecka – to także nowoczesne urządzenia: ekologiczne ksero, sprzęt do samodzielnych wypożyczeń, całodobowa wrzutnia umożliwiająca zwrot materiałów bibliotecznych o dowolnej porze oraz dostępne w wielu miejscach nowoczesne stanowiska komputerowe. Tu mieści się także Uniwersyteckie Centrum Danych. Biblioteka Uniwersytecka jest miejscem otwartym, swoistym centrum kulturalno-naukowym Uczelni. Funkcjonuje tu Galeria Uniwersytecka, odbywają się cykliczne wykłady, koncerty kameralne, warsztaty a także pokazy mody i organizowane corocznie od 2015 roku „Spotkania Świętojańskie”, popularyzujące postać i twórczość patrona Uniwersytetu.
Dyrektorzy Biblioteki Uniwersyteckiej w ostatnim dziesięcioleciu: dr Henryk Suchojad (do 2018), mgr Andrzej Antoniak (od 2018)
Wydział Prawa i Nauk Społecznych [Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu]
Otwarte w 2013 roku Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu – mieści nowoczesne sale wykładowe, pracownie komputerowe, salę konferencyjną Wydziału Prawa i Nauk Społecznych. Swoją siedzibę ma tu również Akademicki Preinkubator Przedsiębiorczości i Akademickie Biuro Karier, które oferuje studentom doradztwo w zakresie tworzenia biznesplanów i prowadzenia działalności gospodarczej. Jest także organizatorem Akademickich Targów Pracy i Kawiarenek Biznesowych. Główne formy działalności Centrum to komercjalizacja osiągnięć naukowych i pomoc dla studentów, którzy rozpoczynają ścieżki indywidualnych karier zawodowych.
Centrum Rehabilitacji i Sportu – to nowoczesna baza sportowo-rekreacyjna Uniwersytetu, oddana do użytku w kwietniu 2015 roku i jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji naszej Uczelni. Tu mieści się Uniwersyteckie Centrum Sportu kierowane przez dra Roberta Dutkiewicza oraz Akademickie Centrum Fizjoterapii. Centrum Rehabilitacji i Sportu – jest znakomitą bazą dla zajęć dydaktycznych z wychowania fizycznego, fizjoterapii, dla treningów i zawodów sportowych, a także zapleczem dla badań naukowych z zakresu nauk o kulturze fizycznej i metod rehabilitacyjnych. Ten znakomicie wyposażony obiekt dysponuje przestronną, pełnowymiarową halą do piłki ręcznej z trybunami na 300 miejsc, salą gimnastyki korekcyjnej, w pełni wyposażoną pracownią aktywizacji ruchowej i siłownią. Centrum służy promocji zdrowego stylu życia. Wartość tej inwestycji wynosiła ponad 11 mln złotych, pozyskanych w większości z funduszy unijnych w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego (2007-2013) oraz z ministerialnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Wydział Humanistyczny – siedziba Wydziału obejmująca Centrum Języków Obcych oraz Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej – to nowe miejsce dla kieleckiej humanistyki i ważny element rozbudowy kieleckiego ośrodka akademickiego. Pierwszy z obiektów oddany został do użytku jeszcze w 2013 roku. Drugi, jest najnowszą na Kampusie inwestycją Uniwersytetu rozpoczętą w grudniu 2017 i zakończoną wczesną jesienią 2019 roku. Tu mieści się również Centrum Kultury i Języka Polskiego oraz Studium Języków Obcych, które prowadzi lektoraty z języków obcych zapewniając naszym studentom nabycie umiejętności językowych na odpowiednim poziomie. Za kształcenie w zakresie języków obcych w Uniwersytecie odpowiada kierownik jednostki – mgr Ewa Mamrot-Tuszyńska.
Nowocześnie wyposażony obiekt jest znakomitą bazą dla interdyscyplinarnych badań naukowych. Doskonałym zapleczem dla kształcenia studentów na kierunkach humanistycznych i społecznych, w tym na kierunku dziennikarstwa i komunikacji społecznej, który wymaga praktycznego przygotowania do zawodu. Służyć temu mają specjalistyczne pracownie i laboratoria, studia telewizyjne, radiowe, montażowe oraz fotograficzne.
Collegium Medicum
W centrum miasta znajduje się Collegium Medicum, położony przy alei IX wieków Kielc i ulicy Radiowej. To nowoczesny obiekt dostosowany do potrzeb prężnie rozwijających się kierunków medycznych, wyposażony w specjalistyczny sprzęt, laboratoria oraz pracownie symulacji medycznych. Dzięki projektom „MEDIC”, „MEDREH”, „MEDPAT” możliwe stało się przeprowadzenie od 2013 roku modernizacji dotychczasowego obiektu, oddanie do użytku nowego budynku w 2014 roku, w którym mieści się laboratorium Badań Genetycznych i Zakład Anatomii Prawidłowej oraz dalsza, niezwykle istotna dla rozwoju kierunków medycznych, rozbudowa bazy lokalowej Wydziału w latach 2018-2021. Przewiduje ona m.in. stworzenie bazy lokalowej dla laboratorium diagnostycznego i mikrobiologii, zakładu patologii z pracowniami hybrydyzacji oraz biologii molekularnej, pracowni fizjologii i patofizjologii.
W ostatnich latach modernizacją objęto również starsze budynki Uniwersytetu. Gruntowny remont przeszedł gmach Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziału Sztuki przy ulicy Krakowskiej. Przy wykorzystaniu funduszy unijnych powstało tu Centrum Edukacji Artystycznej. Sale wykładowe z zapleczem reżyserskim i studiem audio-wideo, wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, są miejscem spotkań artystycznych i naukowych służących nie tylko studentom, ale także mieszkańcom regionu. Gruntowną modernizacją objęty został również budynek Rektoratu przy ulicy Żeromskiego, obiekt z przeszłością pochodzący z lat 50. ubiegłego stulecia, przykład świetnie zachowanej w mieście architektury socrealizmu.