Studiujący u nas obcokrajowcy pochodzą z ponad 20 krajów: Ukrainy, Hiszpanii, Norwegii, Chin, Mołdawii, Białorusi, Włoch, Turcji, Irlandii, Maroka, Niemiec, Pakistanu, Szwecji, USA, Federacji Rosyjskiej, Iraku, Francji, Czech, Danii, Togo, Rumuni, Turkmenistanu. Najchętniej wybierane studia przez obcokrajowców to: kierunek lekarski w języku angielskim, turystyka i rekreacja, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, stosunki międzynarodowe, logistyka, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz filologia angielska. Studentom obcokrajowcom oferujemy nowoczesną infrastrukturę, dobrze wyposażone sale dydaktyczne, specjalistyczne laboratoria, rzetelną wiedzę akademicką, możliwość poznania polskiej kultury i języka oraz przyjazną atmosferę.

Przeważająca część obcokrajowców studiujących na Uniwersytecie pochodzi z Ukrainy. Głównie z obwodu winnickiego i dniepropietrowskiego, co jest efektem naszej stałej współpracy i częstej obecności w dwóch ośrodkach ukraińskich: w Winnicy (mieście partnerskim Kielc) oraz w Dnipro. W obydwu miastach Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest dzisiaj najpopularniejszą polską uczelnią. Od wielu lat prowadzimy tam kampanię promocyjną Uniwersytetu z prezentacją naszej oferty kształcenia. Organizujemy egzaminy potwierdzające znajomość języka polskiego dla kandydatów na studentów oraz oferujemy letnie kursy języka polskiego w Kielcach.

Uczelnia posiada szeroką ofertę międzynarodowej wymiany akademickiej. W roku akademickim 2004/2005 przystąpiliśmy do programu Erasmus, który przez kolejne lata cieszył się coraz większym zainteresowaniem środowiska akademickiego. Obecnie, w ramach programu Erasmus + mamy podpisane umowy ze 106 zagranicznymi uczelniami z 24 krajów: Austrią, Bułgarią, Chorwacją, Czechami, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Litwą, Łotwą, Macedonią, Niemcami, Norwegią, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Turcją, Węgrami, Wielką Brytanią, Włochami.

Stale rozszerzamy ofertę współpracy edukacyjnej z krajami partnerskimi w ramach programu Erasmus + o kolejne uczelnie zagraniczne. W roku akademickim 2018/2019 Uniwersytet pozyskał fundusze w projekcie: Akcja KA107 „Mobilność edukacyjna” w programie Erasmus +, którego celem jest wymiana studentów oraz pracowników z krajów programu z Unii Europejskiej z uczelniami z innych regionów świata. Pozyskane środki finansowe pozwalają na realizację dalszej wymiany akademickiej, w wyniku której na UJK pojawili się pracownicy i studenci z uniwersytetów z Albanii, Chin, Gruzji, Japonii, Rosji, i Ukrainy. Projekt KA107 umożliwia zrealizowanie łącznie 21 zagranicznych wyjazdów nauczycieli akademickich i studentów z naszego Uniwersytetu oraz 40 przyjazdów osób z zagranicznych uczelni objętych tym programem oraz w ramach umów partnerskich.

W 2014 roku powołano przy Wydziale Humanistycznym UJK Centrum Kultury i Języka Polskiego. To jedyna taka jednostka w regionie świętokrzyskim prowadząca kształcenie studentów obcokrajowców na różnych poziomach i typach studiów w zakresie kultury i historii Polski oraz języka polskiego jako obcego. Centrum Kultury i Języka Polskiego organizuje dla obcokrajowców egzaminy z języka polskiego oraz letnie szkoły językowe.

Uniwersytet pogłębia współpracę naukowo-dydaktyczną z Chinami. Obecnie podpisanych mamy kilka umów z chińskimi ośrodkami akademickimi, jesteśmy otwarci na poznanie kultury i naukę języka chińskiego. W 2019 roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego powstała, piąta w kraju, filia Instytutu Konfucjusza, działającego przy Uniwersytecie Jagiellońskim od 2006 roku. Lektoraty języka chińskiego na dowolnych kierunkach studiów, zajęcia przybliżające kulturę Chin, wystawy, przeglądy filmowe – to tylko niektóre propozycje Instytutu Konfucjusza dla kieleckiego środowiska akademickiego.