Collegium Medicum
29 marca 2005 r. powstał Wydział Nauk o Zdrowiu (WNoZ), jeden z najmłodszych wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. 1 października 2015 r. został przekształcony w Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu (WLiNoZ). Od 1 października 2019 roku funkcjonuje jako Collegium Medicum. Wydział, wraz z jednostkami klinicznymi, stanowi ważny ośrodek medyczny współpracujący z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Pracownicy naukowo – dydaktyczni posiadają szereg wybitnych osiągnięć w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Wydział posiada nowoczesną aparaturę naukowo-dydaktyczną, m.in. kompleksowo wyposażony Zakład Patomorfologii Doświadczalnej i Klinicznej współdziałający z różnymi specjalistycznymi pracowniami oraz Pracownią Genetyki Medycznej. W Zakładzie Patomorfologii, dla potrzeb dydaktycznych, zainstalowany jest skaner preparatów histologicznych i patomorfologicznych. Wzorcowo przygotowany Zakład Anatomii, poza dobrze wyposażonym prosektorium, posiada również wirtualny stół anatomiczny.
Strukturę Collegium Medicum tworzą cztery instytuty: Instytut Nauk Medycznych, Instytut Fizjoterapii, Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa oraz Instytut Zdrowia Publicznego.
Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk o zdrowiu oraz stopnia doktora w dyscyplinach: nauki o zdrowiu i nauki medyczne.
Dynamiczny rozwój Collegium Medicum gwarantują realizowane projekty naukowo – badawcze. W ostatnich latach Wydział został rozbudowany i doposażony w nowoczesną aparaturę badawczą. W ramach zakończonych projektów „MEDIC” i „MEDREH” rozbudowano infrastrukturę, z której obecnie korzystają studenci, młodzi naukowcy oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni.
Od 2018 r. na Wydziale realizowane są dwa ważne projekty. W ramach projektu „MEDPAT” rozpoczęto rozbudowę infrastruktury naukowo badawczej Collegium, ze szczególnym wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie diagnozowania, leczenia i rehabilitacji chorych oraz zwiększenia komercyjnego wykorzystania infrastruktury w obszarze badań naukowych z zakresu patologii, terapii radiacyjnej, posturologii i analizy ruchu.
W ramach projektu powstanie także pracownia do planowania nowoczesnych zabiegów operacyjnych, dedykowanych różnym specjalizacjom. Zostaną uruchomione programy: profilaktyki raka szyjki macicy z użyciem najnowszych technik diagnostycznych, wczesne rozpoznawanie i leczenia raka trzustki (wartość projektu: 39 944 766,07 PLN).
W siedzibie Wydziału powstało Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla Pielęgniarek i Położnych – “SIMED”. Realizacja projektu pozwoli na powiększenie bazy dydaktycznej w zakresie symulacji medycznej poprzez utworzenie 11 sal symulacyjnych przeznaczonych dla kierunków: pielęgniarstwo i położnictwo (wartość projektu: 4 199 439,47 PLN).
W październiku 2019 r. rozpocznie się realizacja projektu „MEDICUS”, dzięki któremu powstanie Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku lekarskiego. Centra są nieodłączną częścią programu nauczania. Dzięki tej metodzie studenci mogą się przygotowywać do ratowania życia oraz postępowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.
Nowoczesna aparatura dostępna w laboratoriach, pracowniach wydziałowych i klinikach współpracujących z placówkami ochrony zdrowia stwarza możliwość planowania i realizacji interdyscyplinarnych badań naukowych. Współpracujące z Collegium Medicum jednostki ochrony zdrowia stanowią rzeczywiste zaplecze badawcze oraz bazę kształcenia praktyczno – klinicznego. Jest to o tyle cenne, że są to dobrze zorganizowane, akredytowane i uznane w kraju Kliniki i placówki zatrudniające samodzielnych pracowników naukowych. Stanowią więc rzeczywiste dopełnienie bazy lokalowej oraz zaplecza badawczego Wydziału.
Tematyka prac badawczych mieści się w obszarze szeroko rozumianej onkologii, kardiologii, nefrologii, hematologii, endokrynologii, chorób metabolicznych (bariatria), ginekologii i położnictwa, pankreatologii, nanotechnologii, genetyki medycznej. Szeroką tematycznie grupę badań stanowi obszar zdrowia publicznego: badania jakości życia w zdrowiu i chorobie w różnych grupach wiekowych, analiza zaburzeń zachowania i zachowań ryzykownych oraz badań posturologicznych i wad postawy.
Pracownicy Collegium brali udział w projekcie PONS (POlish-Norwegian Study), przeprowadzonego w latach 2010-2011 na terenie powiatu kieleckiego. Wydział ściśle współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi w kraju, w tym między innymi: Zakładem Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Zakładem Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie. Współpraca zagraniczna obejmuje: The Department of Internal Medicine I of Martin Luther University in Halle, Germany; The Department of Sport and Health Sciences of Osaka Sangyo University in Nakagaito, Osaka, Japan; Case Western Reserve University, Cleveland, USA and Cleveland Clinic in USA. Aktualnie została nawiązana współpraca z Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg.
Od stycznia 2019 r. Collegium Medicum realizuje projekt „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wartość projektu: 11 999 000 PLN). Celem projektu jest intensywny rozwój badań naukowych i prac rozwojowych w naukach o zdrowiu.
Laboratoria naukowo-badawcze wyposażone w sprzęt najwyższej światowej klasy oraz współpraca z wieloma ośrodkami naukowymi, sprzyjają prowadzeniu innowacyjnych badań naukowych. Na Wydziale realizowanych jest wiele projektów badawczych. Aktualnie w ramach konkursu MINIATURA realizowany jest projekt „Ocena możliwości kompensacji strat cieplnych i profilaktyki hipotermii pourazowej w warunkach symulowanej ewakuacji w ratownictwie górskim” prowadzony przez dr Pawła Podsiadło. Narodowe Centrum Nauki przyznało na ten projekt 35 960 PLN.
Do tej pory na Wydziale zrealizowane zostały dwa projekty badawcze finansowane przez Narodowego Centrum Nauki. W ramach konkursu OPUS zrealizowany został projekt „Powiązanie polimorfizmu genów GST i spożycia czerwonego mięsa w ryzyku zachorowania na raka jelita grubego” (prof. dr hab. n. med. Anna Nasierowska-Guttmejer, dr Justyna Klusek, prof. dr. hab. n. med. Stanisław Głuszek). Wysokość przyznanych środków finansowych na realizację projektu wynosił 553 379,00 PLN. Wyniki tego projektu naukowego zostały opublikowane w czasopiśmie Oncotarget (2018 r.) i Nutrients (2019 r.).
Na Wydziale realizowany był również projekt: Ocena stanu zdrowia i zachowań zdrowotnych polskich bezdomnych oraz ich praktyczne wykorzystanie w określaniu zapotrzebowania na opiekę i edukację zdrowotną – pod kierownictwem dr n. med. Edyty Naszydłowskiej. Projekt badawczy MNiSzW był realizowany w latach 2009-2012 i był pierwszą w Polsce obiektywną oceną stanu zdrowia osób bezdomnych przebywających w instytucjach pomocowych prowadzonych na terenie kraju. Wyniki badań zostały zaprezentowane na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych, w tym na Międzynarodowym Kongresie Kardiologicznym w 2015 roku oraz posłużyły do porównania oceny zdrowia Polaków w programie NATPOL 2011.
Wyniki innych realizowanych na Wydziale projektów badawczych publikowane są także
w wysoko punktowanych czasopismach naukowych takich jak: Journal of Nanobiotechnology (“Susceptibility of microbial cells to the modified PIP2-binding sequence of gelsolin anchored on the surface of magnetic nanoparticles”; 2019 rok), Plos One (“Factors Associated with Adiposity, Lipid Profile Disorders and the Metabolic Syndrome Occurrence in Premenopausal and Postmenopausal Women.”; 2016 rok), Nutrition Journal (“Association between dietary patterns and metabolic syndrome in individuals with normal weight: a cross-sectional study.”; 2015 rok), Virulence, Breast Journal, BMC Gastroenterology, Pancreatology i innych.
Rozwój naukowy Collegium w ostatnich latach wyraża się również systematycznym wzrostem znaczenia czasopisma wydawanego na Wydziale – Medical Studies/ Studia Medyczne. Stała troską rady redakcyjnej jest dbałość o wysoką jakość oraz działania zmierzające do wprowadzenia czasopisma na listę Filadelfijską. Czasopismo Medical Studies jest indeksowane w wielu bazach, w tym w Emerging Sources Citation Index (ESCI) i posiada 20 punktów MNiSW.
Priorytetem Collegium Medicum jest przede wszystkim kształcenie studentów na kierunkach: medycyna (od 2015 roku), pielęgniarstwo, położnictwo, dietetyka, fizjoterapia, zdrowie publiczne, kosmetologia, ratownictwo medyczne, wychowanie fizyczne. Od roku 2016 prowadzony jest również kierunek lekarski dla studentów zagranicznych – English Division.
Studenci mają możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia w ramach projektu ERASMUS, dzięki umowom podpisanym z Uniwersytetami z: Turcji (Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Siirt University), Słowacji (Catholic University in Ruzomberok), Czech (Tomas Bata University in Zlin, Univerzita Palackeho v Olomouci), Rumunii (University of Pitesti), Hiszpanii (The European University of the Atlantic), Włoch (University of Parma), Macedonii (Goce Delcev University).
Bazę kliniczną Wydziału stanowią kliniki i oddziały o dużym doświadczeniu i szerokim zakresie świadczeń medycznych wchodzące w skład Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dodatkowo jednostką szpitala stało się Świętokrzyskie Centrum Pediatrii. WSzZ stał się jednym z 5 największych szpitali w Polsce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii od lat jest jednym z wiodących szpitali w naszym kraju. W strukturach ŚCO funkcjonuje 14 Klinik i 30 poradni specjalistycznych. Wszystkie wyżej wymienione placówki udzielają świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, wykonują medyczne zadania badawczo-naukowe, uczestniczą w kształceniu studentów i osób wykonujących zawody medyczne.
Wyżej wymienione placówki udzielają świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, wykonują medyczne zadania badawczo-naukowe, uczestniczą w kształceniu studentów i osób wykonujących zawody medyczne.