Uniwersytet otwarty 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego od wielu już lat realizuje program ustawicznego kształcenia, którego celem jest propagowanie wiedzy akademickiej bez granic wiekowych i edukacji przez całe życie. Bogata oferta naukowo-dydaktyczna, różnorodne formy kształcenia, otwarte wykłady, specjalistyczne warsztaty i festiwale nauki skierowane są zarówno dla dzieci i młodzieży szkolnej, jak i dla osób dorosłych chcących poszerzać swoje zawodowe kompetencje. Ważną częścią tego projektu jest oferta naukowo-dydaktyczna dla seniorów oraz program ich aktywizacji, w tym współpraca ze Uniwersytetami Trzeciego Wieku.

Idea Uniwersytetu otwartego jest misją współczesnego Uniwersytetu i odgrywa kluczową rolę w jego strategii. Odwołując się do znaczenia wiedzy jako fundamentu współczesnego świata, wpływa na kształtowanie nowoczesnego społeczeństwa oraz wzajemnych relacji środowiska akademickiego z otoczeniem zewnętrznym.

Nasz potencjał naukowy, sale wykładowe i laboratoria służą nie tylko studentom i działalności badawczej ale także najmłodszym mieszkańcom regionu świętokrzyskiego, których wprowadzamy w fascynujący świat nauki w ramach powołanego w 2014 roku Uniwersytetu Dziecięcego. Uniwersytet Dziecięcy, prowadzony pod kierunkiem Wydziału Pedagogiki i Psychologii pod hasłem: ROZUMIEM, UMIEM, WIEM ! – to sztandarowy projekt edukacyjny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wspólne odkrywanie świata nauki, rozwijanie twórczego myślenia, zainteresowań i pasji naukowych z wielu dziedzin i dyscyplin, od humanistyki, nauk społecznych, ścisłych, medycznych po sztukę, jest priorytetowym zadaniem uniwersytetu dla najmłodszych. Uzupełnieniem tej formy edukacji są wykłady interakcyjne i warsztaty w ramach projektu: Uniwersytet Odkrywczego Sześciolatka oraz wykłady specjalistyczne dla rodziców.

W okresie pięcioletniej działalności Uniwersytetu Dziecięcego wypromowanych zostało 620 najmłodszych absolwentów naszej Uczelni w wieku od 7 do 12 lat.

Uniwersytet otwarty – to bogata i wielokierunkowa oferta  naukowo-badawcza, kulturalno-artystyczna i edukacyjna naszej Uczelni. Koordynujemy Świętokrzyską Próbną Maturę z języka polskiego i matematyki oraz organizujemy olimpiady przedmiotowe. Realizujemy projekty wspierające uczniów szkół licealnych i techników uzdolnionych w zakresie nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych (2017-2019). Obydwa projekty, „Pasjonaci Wiedzy” oraz „Uniwersytet Młodych”, współfinansowane są w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przy współpracy z Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim aktywnie uczestniczymy w Europejskich Dniach Muzeów. Rokrocznie organizujemy cieszące się ogromną popularnością otwarte spotkania z nauką: Noce Biologów, Noce Chemików, Noce Fizyków, Święto Liczby Pi, podczas których promujemy najnowsze osiągnięcia naukowe z dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych, przeprowadzamy fascynujące doświadczenia, otwieramy laboratoria dla odwiedzających nas mieszkańców Kielc. Uczestniczymy w kampaniach prozdrowotnych w kieleckich galeriach handlowych, w tym w akcji „Zdrowie pod kontrolą” w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland w 2017 roku

Organizujemy szereg imprez edukacyjnych oraz wydarzeń kulturalno-naukowych: Tydzień Kultury Języka, Dni Otwarte Instytutu Historii, wystawy artystyczne w Instytucie Sztuk Pięknych i Bibliotece Uniwersyteckiej, koncerty chóru akademickiego, Akademickie Targi Pracy, Kieleckie Dni Biznesu, Kawiarenki Biznesowe oraz wykłady otwarte z wielu dziedzin i dyscyplin naukowych. Współpracujemy z wieloma instytucjami kultury oraz z regionalnymi mediami. Promujemy naukę w stałym programie telewizyjnym w TVP3 zatytułowanym „Bezbłędnie”, który  poświęcony jest współczesnej polszczyźnie (prof. Piotr Zbróg) oraz w cyklicznych dokumentach historycznych pt. „Koło się kręci” (prof. Krzysztof Bracha).

Od 2012 roku organizujemy cyklicznie pod egidą Wydziału Humanistycznego „Debaty Świętokrzyskie” – seminaria naukowe poświęcone studiom nad dziedzictwem kulturowym i historią klasztoru Ojców Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu. Za tę działalność  Interdyscyplinarny Zespół do Badania Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża został nagrodzony Honorową Świętokrzyską Nagrodą Kultury 2017. Służąc naukowym wsparciem tworzymy wspólnie z Geoparkiem kielecki Ogród Botaniczny. Częściowe jego otwarcie nastąpiło w lipcu 2018 roku, kiedy udostępniono mieszkańcom Kielc 6-hektarową powierzchnię ogrodu ulokowanego na wschodnim zboczu Karczówki. Zakończenie realizacji tego przedsięwzięcia, obejmującego łącznie powierzchnię 15 hektarów, planowane jest na 2020 rok. Prowadzimy monitoring środowiska przyrodniczego, czego przykładem jest stacja badawcza naszego Uniwersytetu przy Jaskini Raj, położonej na północnym zboczu wzgórza Malik w południowo-zachodniej części Gór Świętokrzyskich oraz Stacja Monitoringu Święty Krzyż/Łysogóry. Uczestniczymy w badaniach nad zderzeniami protonów, hadronów i jąder w laboratoriach CERN pod Genewą. Badania naukowe i ich komercjalizacja na potrzeby firm i instytucji w regionie świętokrzyskim – to, zgodnie z misją Uniwersytetu otwartego, kluczowe zadania realizowane na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.