Filia UJK w Piotrkowie Trybunalskim           

Początki Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim siegają 1981 roku. Wtedy,  na bazie Oddziału Instytutu Kształcenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim, powstał Wydział Zamiejscowy Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, kształcący na kierunku nauczanie początkowe (3-letnich studia zawodowe).

     W roku akademickim 1984/1985 Wydział uzyskał uprawnienia do prowadzenia zaocznych 5-letnich studiów magisterskich na kierunku pedagogika wczesnoszkolna, a od 1985/1986 roku akademickiego uruchomiono studia dzienne 5-letnie magisterskie na kierunku: pedagogika wczesnoszkolna z wychowaniem fizycznym oraz pedagogika wczesnoszkolna z wychowaniem plastycznym.  Od 1990 roku Uczelnia prowadzi kształcenie na 3-letnich studiach licencjackich kierunek filologia w zakresie specjalności filologia angielska.

     W 1991 roku Minister Edukacji Narodowej rozszerzył uprawnienia uczelni do prowadzenia studiów licencjackich w formie zaocznej, na kierunku filologia polska, a rok później także w formie studiów dziennych. Następnie filologia polska została przekształcona w studia magisterskie 5-letnie.

     W 1996 roku MEN przyznało Filii uprawnienia do prowadzenia studiów 3-letnich licencjackich na kierunku ekonomia, a w 1997 roku na 5-letnie studia magisterskie kierunku historia.  8 marca 2000 roku Minister Edukacji Narodowej zdecydował o przekształceniu Wydziału Zamiejscowego w Filię oraz o utworzeniu dwóch wydziałów: Filologiczno–Historycznego oraz Nauk Społecznych. 7 czerwca 2000 roku weszła w życie ustawa o nadaniu Uczelni nazwy Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, z Filią w Piotrkowie Trybunalskim.

     W roku 2004 roku uczelnia uzyskała zgodę na uruchomienie dwóch nowych kierunków studiów licencjackich stacjonarnych i niestacjonarnych socjologia i stosunki międzynarodowe, a od 2008 roku zaczęły funkcjonować 3-letnie studia na kierunku zarządzanie. 23 marca 2008 roku weszła w życie ustawa o nadaniu Uczelni nazwy (Dz.U. Nr 39, poz. 227) Uniwersytet Humanistyczno–Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach z Filią w Piotrkowie Trybunalskim. Trzy lata później, 1 października 2011 roku, weszła w życie ustawa, której art. 1 głosi, że Uniwersytetowi Humanistyczno-Przyrodniczemu Jana Kochanowskiego w Kielcach nadaje się nazwę „Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach” (Dz.U. 2011 nr 185 poz. 1096). Od 1 października 2019 roku obowiązuje nazwa Filia UJK w Piotrkowie Trybunalskim, a dotychczasowe wydziały zostały połączone.

Wydział Filologiczno-Historyczny (istniejący do 30 września 2019 r.)

Wydział Filologiczno-Historyczny był jedną z dwóch podstawowych jednostek organizacyjnych działającej w Piotrkowie Trybunalskim Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Powstał w 2000 roku (wraz z uzyskaniem statusu Filii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach) na bazie kierunków: filologia polska, neofilologie (anglistyka, germanistyka) oraz historia. W następnych dekadach Wydział uzyskał także uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunkach: stosunki międzynarodowe oraz administracja. Oferuje kształcenie na poziomie licencjackim i magisterskim.          

Strategicznym celem Wydziału, tego niezwykle ważnego  w regionie piotrkowskim ośrodka naukowo-dydaktycznego, jest nie tylko prowadzenie badań naukowych obejmujących szeroko rozumiane nauki humanistyczne i nauki społeczno-polityczne, a także profesjonalne kształcenie studentów, umożliwiające funkcjonowanie zawodowe w warunkach współczesnego rynku pracy.

Istotną rolę w życiu Wydziału Filologiczno-Historycznego odgrywają działania podejmowane przez studentów [np. Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Człowiek a historia” (16 edycji), Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Kobieta na przestrzeni dziejów” oraz Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Aspekty kultury popularnej”]. Ważnym dopełnieniem aktywności studentów są organizowane konkursy wiedzy dla uczniów szkół średnich. Studenci działają w kilku kołach naukowych, np.: SKN Historyków „Klio”, SKN „Keep Calm”, SKN Pasjonatów Ameryki Łacińskiej.

Ważnym elementem życia Wydziału jest działalność popularyzująca wiedzę, np. prowadzenie wykładów otwartych „Grodzkie spotkania z historią”, organizowanie wystaw prezentowanych w Galerii 102 i widowisk plenerowych  (np. Historyczny Piknik Rodzinny „Wioska Wikinga”). W 2016 r. Wydział Filologiczno-Historyczny we współpracy z Piotrkowskim Bractwem Akademickim im. Zygmunta I Starego rozpoczął pracę nad uruchomieniem w Piotrkowie Trybunalskim punktu historyczno-edukacyjnego propagującego kulinarne tradycje miasta (obecnie Muzeum Marcepanów). Na Wydziale funkcjonuje Piotrkowski Uniwersytet Pierwszego Wieku, zorganizowany wspólnie z Piotrkowskim Bractwem Akademickim im. Zygmunta I Starego. Oferuje różne formy kształcenia dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

     Na Wydziale wydawane są czasopisma naukowe: „Piotrkowskie Zeszyty Historyczne” (półrocznik) oraz „Studia Słowianoznawcze” (rocznik). W roku 2014 w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych zostało powołane wydawnictwo naukowe (obecnie Wydawnictwo IHiSM). Działalność wydawnicza Wydziału Filologiczno-Historycznego ściśle wiąże się z publikacją materiałów konferencyjnych (np.  ogólnopolska konferencja naukowa „Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1945”, „Bałkany w bizantyńskiej perspektywie – w 1000-lecie bitwy pod Kleidion”; „Rola Kościoła w zachowaniu integralności ziem polskich”).

     Wydział oferuje kształcenie na 4 kierunkach studiów: administracja, administration, filologia angielska, historia.

     Wydział tworzą (do 1 października 2019): Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Katedra Filologii Angielskiej.           

Dziekani Wydziału w ostatnim dziesięcioleciu: prof. dr hab. Zygmunt Matuszak ( (2008-2012), dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. UJK, dr hab. Jacek Bonarek, prof. UJK (od 2016).

Wydział Nauk Społecznych (istniejący do 30 września 2019 roku)

Wydział Nauk Społecznych był od 2000 roku jedną z dwóch podstawowych jednostek organizacyjnych Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Strukturę Wydziału tworzyły:  Instytut Nauk Pedagogicznych, Katedra Bezpieczeństwa Narodowego, Katedra Ekonomii i Zarządzania.

     Do najważniejszych osiągnięć naukowych Instytutu Nauk Pedagogicznych, który został utworzony w 2005 roku, należą badania nad rodziną. Działania te prowadzi głównie Zakład Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej i Resocjalizacyjnej, który już od 1996 roku organizuje coroczne Międzynarodowe Sympozja Naukowe na temat funkcjonowania współczesnej rodziny, a od 2001 roku organizowane są one cyklicznie co dwa lata. Głównym inicjatorem piotrkowskich spotkań familiologicznych jest dr hab. Helena Marzec, prof. UJK. Instytut Nauk Pedagogicznych Wydziału Nauk Społecznych UJK Filii w Piotrkowie Trybunalskim ma także istotne osiągnięcia z zakresu działalności artystycznej (por.  cyklicznie organizowane od 2015 r. Koncerty Noworoczne z udziałem Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim, liczne spektakle Teatru Studenckiego „Wyjście Ewakuacyjne”, udział w zagranicznych imprezach artystycznych, np.  koncert poświęcony twórczości Witolda Lutosławskiego i Wisławy Szymborskiej w Paulussal des Salemer Pfleghofes,  Polnische und Deutsche Lider zur Weihnacht w Esslingen (Niemcy) – dr Anastazja Wilczkowska).

     Przy  Instytucie Nauk Pedagogicznych funkcjonuje Piotrkowskie Koło Towarzystwa Historii Edukacji powołane w 2007 roku, w skład którego wchodzą pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz przedstawiciele piotrkowskiego środowiska nauczycieli, społeczników i osoby związane z działalnością oświatowo-społeczną. Członkowie Koła prowadzą badania nad przeszłością edukacyjną, zwłaszcza regionalną. Swoje badania  regularnie  popularyzują w środowisku lokalnym, zwłaszcza wśród nauczycieli piotrkowskich szkół, w ramach publicznych wykładów i odczytów. Wyniki swoich badań prezentują na licznych konferencjach i seminariach naukowych. 

     Wydział organizuje i współorganizuje wiele konferencji naukowych o krajowym i międzynarodowym zasięgu. W latach 2015-2019 Katedra Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowano 6 konferencji naukowych poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu, narodowemu, militarnemu i zarządzaniu kryzysowemu, z udziałem specjalistów NATO, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Austrii i Niemiec. Przy Katedrze zainicjowano w 2015 roku działalność Piotrkowskiej Trybuny Bezpieczeństwa. Jest ona forum do dyskusji na temat  bezpieczeństwa międzynarodowego, narodowego, militarnego i zarządzania kryzysowego, w której brali udział m.in. byli Prezydenci Rzeczypospolitej Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

     W celu wsparcia działalności dydaktycznej obok Studenckiego Koła Naukowego „Sigitarius” uruchomiono w 2015 roku Piotrkowski Uniwersytet Polowy, w ramach którego zorganizowano cykliczne szkolenia dla studentów i uczniów szkół średnich z zakresu bezpieczeństwa narodowego, zarządzania kryzysowego i działalności ratowniczej. Szkolenia te potwierdzone certyfikatem prowadzą ratownicy medyczni, Państwowa Straż Pożarna, członkowie miejskiego i powiatowego zarządzania kryzysowego oraz wyznaczeni żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe biorą udział w cyklicznych obozach szkoleniowych organizowanych przez Katedrę i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, zapoznając się ze specyfiką służby granicznej, sprzętem oraz technikami działania. Podobne obozy szkoleniowe – wizyty prowadzone są w 32 Bazie Lotniczej w Łasku i 25 BKP w Tomaszowie Mazowieckim.

     Katedra Ekonomii i Zarządzania, która powstała w 2018 roku w wyniku połączenia dwóch jednostek: Katedry Ekonomii i Katedry Zarządzania, organizuje sympozja „Forum Dialogu: Nauka – Biznes” i „Forum Gospodarki Współczesnej” z udziałem przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego i innych ośrodków naukowych.  W latach 2010–2013 pracownicy Katedry (dr Jacek Jarczyński, dr Mirosława Nowak) pod kierownictwem prof. dr hab. Sławomira Juszczyka realizowali grant „Uwarunkowania ekonomiczno-organizacyjne ochrony środowiska w spółdzielniach mleczarskich na tle zmieniającej się skali produkcji i asortymentu wyrobów gotowych”. Wyniki badań zostały opublikowane w postaci monografii pod tym samym tytułem.

Jednostka oferuje kształcenie na 6 kierunkach studiów na poziomie licencjackim i magisterskim: bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, finanse i rachunkowość, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, zarządzanie.

Dziekani Wydziału ostatniego dziesięciolecia: dr hab. Ryszard Kuriata, prof. UJK (2008-2012),  prof. dr hab. Andrzej Felchner (od 2012).

Opracowano na postawie informacji pozyskanych z Filii.