Hasłem tegorocznej Nocy Biologów były „Globalne zmiany klimatyczne”. Rzeczywiście mamy do czynienia ze zmianami, gdyż do połowy stycznia 2020 roku jeszcze nie zaznaliśmy prawdziwej zimy. Pogoda wciąż jest jesienna i ponura.
Nie było ponuro podczas tegorocznej Nocy Biologów. Dzięki wielu atrakcjom, pokazom i warsztatom, goście Nocy Biologów mogli wejść w niezwykły świat przyrody.
Między innymi dzięki wykładom o roślinnej Arce Noego, czyli banku nasion gatunków rzadkich, zagrożonych i leczniczych. Było też o skutkach promieniowania i alergenach, które pojawiły się wraz ze zmianami klimatu oraz o wpływie stresu na zachowania żywieniowe. – W tym roku zmieniliśmy nieco zasady i na część atrakcji obowiązywały zapisy. Swój akces zgłosiło pięć tysięcy osób co świadczy o ogromnej popularności Nocy Biologów – mówi dr Ewa Kosowska, koordynator wydarzenia.
Pojawią się także atrakcje znane z poprzednich edycji Nocy Biologów, czyli zagroda owiec o których będą opowiadali pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Były drapieżne ptaki i roślinne eliksiry, które pozwalają zachować młodzieńczą cerę. Tradycyjnie największą popularnością cieszyły się sekcje serca i ryby. W tym roku uczestnicy Nocy Biologów dokonywali sekcji karpia. Być może to początek naukowej przygody, która zakończy się studiami na medycynie.