Uniwersytet Jana Kochanowskiego to ośrodek akademicki cieszący się dużą popularnością wśród studentów. Stwarza doskonałe warunki do zdobywania wiedzy, rozwijania naukowych pasji i zainteresowań. Oferuje studentom nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną oraz sportowo-rekreacyjną. Od lat zajmuje czołową pozycję w rankingu „Perspektyw” w kategorii „Absolwenci na rynku pracy” w województwie świętokrzyskim. Zatrudnienie bezpośrednio po zakończeniu studiów znajduje około 70% naszych absolwentów. Studentom zapewniamy profesjonalne wsparcie w planowaniu dalszej aktywności edukacyjnej i zawodowej, czym zajmuje się Akademickie Biuro Karier, we współpracy z pracodawcami i przedsiębiorcami w regionie.
Społeczność studencką naszego Uniwersytetu reprezentują prężnie działające organizacje: Uczelnia Rada Samorządu Studentów oraz Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów. W całej Uczelni (łącznie z Filią w Piotrkowie Trybunalskim i Sandomierzu) zarejestrowanych jest aktualnie 85 kół naukowych, które skupiają studentów i doktorantów reprezentujących wszystkie kierunki i formy studiów. Aktywnie działa w nich ponad 600 studentów. Otwarte wykłady, seminaria i konferencje służą wymianie myśli, poszerzaniu wiedzy i zdobywaniu pierwszych doświadczeń naukowych. W efekcie przygotowują studentów do prowadzenia w przyszłości samodzielnych badań, które mogą z powodzeniem być rozwijane na oferowanych przez Uniwersytet studiach doktoranckich.
Wsparciem instytucjonalnym dla różnych form i przejawów studenckiej aktywności jest Ośrodek Nauki i Kultury Studenckiej UJK (ONiKS), który koordynuje i dofinansowuje działalność organizacji studenckich i kół naukowych (w 2018 roku dofinansował ponad 100 różnych studenckich inicjatyw). Sztandarowym projektem naukowym realizowanym pod patronatem ONiKS jest Konferencja Studenckich Kół Naukowych „Człowiek i jego środowisko”, której celem jest nie tylko wymiana myśli i doświadczeń badawczych, ale także integracja studenckiego środowiska naukowego. Odbywająca się rokrocznie konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem środowisk akademickich. Średnio uczestniczy w niej ponad 100 studentów reprezentujących różne kierunki zainteresowań badawczych. W tym roku zorganizowano już XXVIII edycję konferencji. Kierownikiem ONiKS jest mgr Anna Tłuszcz.
Nasi studenci nagradzani są rokrocznie Stypendiami Ministra za wybitne osiągnięcia. Najlepsi realizują indywidualne projekty badawcze w ramach „Diamentowych grantów”, przyznawanych przez MNiSW młodym naukowcom od 2012 roku [Dagmara Korczyńska WH (2013), Martyna Ostrowska WPZiA (2014), Artur Maik WPZiA (2015), Marcin Banaszek WPZiA (2016)].
Nasi doktoranci pozyskują granty NCN, które umożliwiają im dalszy naukowy rozwój. W ostatnich latach projekty NCN dla młodych naukowców realizowano na Wydziale Humanistycznym w zakresie badań historycznych [Ewelina Kaczor, Agnieszka Kania]. Doktoranci studiujący na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym mieli możliwość podnoszenia swoich kompetencji naukowych z dyscypliny nauk biologicznych w ramach grantów NCN PRELUDIUM i ETIUDA [Łukasz Lechowicz, Paulina Żarnowiec, Ernest Skowron, Katarzyna Durlik, Dawid Gmiter].
Animacja studenckiego życia kulturalnego to przede wszystkim domena Studenckiego Klubu WSPAK, który oferuje koncerty, happeningi, otwarte wykłady. Studenci naszego Uniwersytetu angażują się w funkcjonowanie radia FRASZKA, które jest dziełem studentów Instytutu Dziennikarstwa i Informacji (opieka dr Tomasz Chrząstek). Tworzone przez studentów i dla studentów oferuje audycje poświęcone tematyce publicystycznej, sportowej, kulturalnej, naukowej. Uniwersyteckie życie kulturalne wypełniają wystawy i plenery studentów Instytutu Sztuk Pięknych, których osiągnięcia artystyczne były wielokrotnie nagradzane.
Naszą muzyczną „wizytówką” jest, cieszący się ugruntowaną pozycją i uznaniem, Chór akademicki, prowadzony w ostatnich latach przez prof. Janusza Króla, a obecnie przez dr hab. Ewę Robak, prof. UJK. To ich osiągnięcia zbudowały markę naszego chóru uniwersyteckiego. Chór pod dyrekcją prof. Janusza Króla brał udział w corocznym Festiwalu Jeunesses Musicales. Kilkakrotnie był nagradzany i wyróżniany na Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” w Łodzi (2002, 2004, 2007, 2012, 2016) oraz na XX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (2017). Uhonorowany został platynową płytą za „Świętokrzyską Golgotę” i „Siedem pieśni Marii” oraz multiplatynową płytą za oratorium „Tu Es Petrus”, diamentową płytą za album „Psałterz Wrześniowy”. Osiągnięciem Chóru Akademickiego są liczne wykonania dzieł polskich i obcych kompozytorów (m.in. „Oratorium Świętokrzyskie”, „Świętokrzyska Golgota”, „Mesjasz” i wiele innych).
W maju 2019 roku Uniwersytet Jana Kochanowskiego gościł chórmistrzów z siedmiu krajowych ośrodków akademickich. Organizatorem konkursu był Instytut Edukacji Muzycznej UJK, koordynatorem tego wydarzenia dr hab. Ewa Robak, prof. UJK. Studenci tego instytutu odnoszą sukcesy wokalne w telewizyjnych show (np. „The Voice of Poland”, „Bitwa na głosy”). Z dumą podkreślamy, że absolwentami naszej Uczelni są m.in.: Andrzej „Piasek” Piaseczny oraz członkowie zespołu „Mafia”.
W Uczelni aktywnie działają teatry studenckie: Doktoranckie i Studenckie Koło Naukowe „Teatr C112” Instytutu Filologii Polskiej w Kielcach (opiekun Karolina Grzegorczyk) oraz Studencki Teatr UJK w Piotrkowie „Wyjście Ewakuacyjne” (opiekun Lucyna Jakubczyk), a przed laty teatr „Alter Ego”. W kwietniu 2019 roku Uniwersytet był współorganizatorem VI Festiwalu Teatrów Studenckich START, jedynego w Polsce konkursowego przeglądu spektakli teatralnych studentów z uczelni nieartystycznych.
Studenci biorą aktywny udział w licznych seminariach, wystawach i warsztatach o charakterze kulturalnym i artystycznym, m.in. przygotowują warsztaty w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”, Spotkania ze sztuką, Regionalne projekty artystyczne, Artystyczny projekt „Moje pasje”. Swoje prace wystawiają m.in. podczas cyklicznych prezentacji współczesnych twórców w ramach Galerii XS, Galerii Górnej, Galerii Poczekalnia. Za swoją działalność są wyróżniani i nagradzani na przeglądach artystycznych i projektowych (np. „Kielecka szkoła linorytu”, „Ogólnopolski konkurs StRuNa”, „Laur Wolontariatu”).
Integralną częścią życia akademickiego są wreszcie coroczne JUWENALIA, największa impreza żakowska w mieście organizowana pod egidą Uczelnianej Rady Samorządu Studentów. Obozy integracyjne „Adapciak” dla studentów rozpoczynających kształcenie na UJK, obozy sportowe narciarskie i żeglarskie, coroczny Bieg przez Kampus, Rajdy Piesze, zajęcia w ramach kliku sekcji sportowo-rekreacyjnych AZS UJK [sekcja koszykówki, narciarstwa, piłki nożnej, piłki ręcznej, pływacka, siatkówki, tenisa stołowego, żeglarska], to tylko niektóre propozycje z bogatej oferty studenckiego życia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
Nowoczesny Uniwersytet – to „uczelnia bez barier”, dostosowana dla studentów z niepełnosprawnością, oferująca szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych, z zapleczem instytucjonalnym w postaci Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia i Rehabilitacji, złożonego z dwóch jednostek: Biura ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Punktu Interwencji Kryzysowej. Uniwersytet stwarza warunki do nauki dla osób niepełnosprawnych. Nasi studenci mają możliwość korzystania w nowocześnie wyposażonej Bibliotece Uniwersyteckiej z dyktafonów i powiększalników elektronicznych oraz ze specjalnych stanowisk komputerowych dla osób niewidzących i słabowidzących. Biblioteka oraz Centrum Języków Obcych wyposażone są w system udźwiękowienia przestrzeni.