Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania
[od 1 października 2019 roku Wydział Prawa i Nauk Społecznych]
Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania prowadzi działalność naukową i dydaktyczną realizowaną w obrębie znacznej liczby dyscyplin naukowych, które tworzą dziedzinę nauk społecznych.
Strukturę Wydziału tworzą: Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji, Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa, Instytut Zarządzania, Katedra Krajów Europy Północnej [od 1 października 2019 roku: Instytut Nauk Prawnych, Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych, Katedra Ekonomii i Finansów, Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Katedra Zarządzania].
Wydział posiada uprawnienia do doktoryzowania w dwóch dyscyplinach: nauki o polityce i administracji (2008) oraz nauki prawne (2019). Od 1 października 2019 roku kształcenie doktorantów odbywa się w ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – Sekcja nauk społecznych [dyscyplina: nauki prawne, nauki o polityce i administracji].
Szczególnie ważnym obszarem aktywności Wydziału jest kształcenie studentów w ramach szerokiej palety kierunków studiów. Oferta dydaktyczna Wydziału odznacza się wielką różnorodnością i dostosowaniem do potrzeb rynku pracy. Wydział prowadzi kształcenie na 11 kierunkach studiów o licznych specjalnościach: administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, finanse i rachunkowość, kryminologia stosowana (od 2019/2020), logistyka, politologia, prawo, stosunki międzynarodowe, studia skandynawskie (Scandinavian studies), zarządzanie.
W roku akademickim 2018/2019 na studiach stacjonarnych naukę pobierało 2259 studentów, na studiach niestacjonarnych 1129 studentów. Daje to łącznie liczbę 3388 studentów studiujących na wszystkich kierunkach, stopniach i trybach kształcenia. Osiągnięciem Wydziału w zakresie działań na rzecz poszerzania i różnicowania oferty dydaktycznej było uzyskanie 9 czerwca 2017 roku uprawnień do prowadzenia studiów I stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku: studia skandynawskie – Scandinavian studies. Jest to kierunek prowadzony w języku angielskim z możliwością nauki języka norweskiego. Studia skandynawskie to wyjątkowa oferta dydaktyczna, której wcześniej nie zaoferowała żadna polska uczelnia publiczna.
Na Wydziale organizowane są liczne konferencje naukowe o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym m.in.: cykl ogólnopolskich konferencji poświęconych polskiemu systemowi obronnemu i jego zapleczu badawczo-rozwojowemu (od 2013); międzynarodowa konferencja ,,Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym
i międzynarodowym” – organizowana we współpracy m.in. z Akademią Sztuki Wojennej, Baltic Defence College w Tartu, Police Academy of the Czech Republic w Pradze, Matej Bel University w Bańskiej Bystrzycy; cykl ogólnopolskich konferencji Marketing Polityczny (od 2001) – organizowane wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim oraz Uniwersytetem Jagiellońskim; cykl międzynarodowych konferencji poświęconych demokracji i ochronie praw człowieka (od 2009); ogólnokrajowe konferencje „Instytucje publiczne i prywatne w systemie zarządzania kryzysowego – perspektywy i kierunki ewolucji” (od 2016); międzynarodowa konferencja „Gospodarowanie zasobami organizacji – Resource management of the organization” (2018).
Na Wydziale prowadzone były wielopłaszczyznowe badania w ramach projektów Narodowego Centrum Nauki (dr hab. Anna Karpacz-Wójcik, prof. UJK, dr hab. Jarosław Karpacz, prof. UJK). Wydział wydaje czasopismo naukowe ”Miscellanea Oeconomicae. Studia i Materiały”.
Dziekani Wydziału w ostatnim dziesięcioleciu: dr hab. Zbigniew Gazda, prof. UJK (2005-2012), dr hab. Wojciech Saletra, prof. UJK (2012-2017) prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia (od 2018).
Według informacji pozyskanych z Wydziału, przygotowanych przez dr hab. Grzegorza Rdzanka, prof. UJK