50lat Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach https://50lat.ujk.edu.pl Tue, 23 Jun 2020 14:56:17 +0000 pl-PL hourly 1 https://50lat.ujk.edu.pl/wp-content/uploads/2019/10/Znak-150x127.jpg 50lat Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach https://50lat.ujk.edu.pl 32 32 Wyjątkowe świętowanie https://50lat.ujk.edu.pl/wyjatkowe-swietowanie/ https://50lat.ujk.edu.pl/wyjatkowe-swietowanie/#respond Mon, 22 Jun 2020 07:00:18 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=1091 Mniej hucznie niż to było w planach i z zachowaniem środków ostrożności. Za nami Święto Uczelni na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Co roku nasz Uniwersytet świętuje w okolicy imienin Jana. W tym roku świętowanie miało wyjątkowy charakter. Był to bowiem centralny moment obchodów 50 – lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wyjątkowe też dlatego, że odbywa się w trakcie pandemii koronawirusa.

W pierwszej części odbyło się posiedzenie Senatu, podczas którego prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor UJK, podsumował swoje dwie kadencje rektorskie. Od września br. nowym rektorem będzie bowiem prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

Prof. Jacek Semaniak wspomniał początki swojej kadencji, kiedy jeszcze pozycja uczelni była niepewna. – W tej auli było wiele życzeń, abyśmy byli równoprawnymi partnerami dla innych uczelni w Polsce i poza granicami. Wypracowaliśmy to uczciwie jako społeczność, przy życzliwym wsparciu osób i instytucji – mówił rektor Jacek Semaniak.

Rektor mówił też o przyszłości. – Nawet najlepiej skonstruowane zakresy obowiązków, zarządzenia i procedury nie zastąpią poczucia odpowiedzialności za swoją uczelnię i podmiotowego traktowania drugiej osoby w każdym aspekcie życia uniwersyteckiego – mówił prof. Jacek Semaniak, który za te słowa otrzymał brawa od przybyłych gości.

W drugiej części uroczystości odsłonięto rzeźbę patrona uczelni, Jana Kochanowskiego. Stoi ona przy wejściu do budynku Rektoratu UJK. Jej autorem jest kielecki artysta, Arkadiusz Latos. Rozstrzygnięto także konkurs „Pieśni i fraszki – słowne igraszki. Wierszowane potyczki z Janem Kochanowskim”. Do konkursu nadesłano z całej Polski 76 tekstów poetyckich opartych na dziełach Jana Kochanowskiego.

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/wyjatkowe-swietowanie/feed/ 0
Jubileuszowa bossa nova https://50lat.ujk.edu.pl/jubileuszowa-bossanova/ https://50lat.ujk.edu.pl/jubileuszowa-bossanova/#respond Thu, 18 Jun 2020 20:27:48 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=1085 Vivat UJK!

Zapraszamy do obejrzenia:

 

„Wykonawcy:

Chór Kameralny Fermata w składzie:
-SOPRANY-
Olga Antas
Magdalena Cabaj
Iwona Dziarmaga
Antonina Gorzelak
Agnieszka Majcher
Joanna Szewczyk-Kędzior
-ALTY-
Ilona Chatys
Katarzyna Kletowska
Elwira Strojek
Małgorzata Szymoniak
-TENORY-
Sebastian Grabek
Arkadiusz Kasperek
Krzysztof Orkisz
-BASY-
Paweł Macek
Jan Padusiński
Paweł Woliński
Piotr Zawadzki

Piotr Sitkowski – instrumenty klawiszowe
Tomasz Grzybowski – gitara
Gabriel Kowalczyk – gitara basowa
Jakub Nowak – zestaw perkusyjny

Kierownictwo artystyczne – Ewa Robak
Słowa – Agnieszka Majcher
Aranżacja i kompozycja – Piotr Sitkowski

Rejestracja dźwięku – Marcin Pacek
Mix & Master – Kamil Goraziński Combo Studio
Montaż – Jan Padusiński”

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/jubileuszowa-bossanova/feed/ 0
Rzeźba patrona już w Rektoracie https://50lat.ujk.edu.pl/rzezba-patrona-juz-w-rektoracie/ https://50lat.ujk.edu.pl/rzezba-patrona-juz-w-rektoracie/#respond Fri, 05 Jun 2020 07:36:31 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=1074 4 czerwca pod budynek Rektoratu podjechała ekipa artysty Arkadiusza Latosa z rzeźbą Jana Kochanowskiego. Po godzinie 15.00 rzeźba stanęła przed kolumną Rektoratu. Przez kilka godzin stała odsłonięta, budząc podziw nie tylko pracowników uczelni, ale także przechodniów. 

Oficjalne odsłonięcie odbędzie się 18 czerwca, podczas uroczystego, jubileuszowego posiedzenia Senatu UJK . Zapraszamy na fotorelację.

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/rzezba-patrona-juz-w-rektoracie/feed/ 0
E-JUWENALIA https://50lat.ujk.edu.pl/e-juwenalia/ https://50lat.ujk.edu.pl/e-juwenalia/#respond Thu, 28 May 2020 16:49:53 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=1067 Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń zaplanowanych w ramach tegorocznych juwenaliów. Sytuacja pandemiczna sprawiła, że przenieśliśmy się ze naszym świętowaniem do sieci.  Atrakcji jednak na pewno nie zabraknie!

Do 29 maja (godzina 8) można oddawać glosy na filmy i zdjęcia  w naszym e-juwenaliowym konkursie. Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/UniwersytetJanaKochanowskiegowKielcach/

W piątek, 29 maja spotykamy się podczas części artystycznej. Gwiazdą będzie Andrzej Piasek Piaseczny. 

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/e-juwenalia/feed/ 0
Konkurs Poetycki o Nagrodę Rektora https://50lat.ujk.edu.pl/konkurs-poetycki-o-nagrode-rektora/ https://50lat.ujk.edu.pl/konkurs-poetycki-o-nagrode-rektora/#respond Mon, 11 May 2020 14:01:49 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=1039 Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytet Otwarty UJK

zapraszają do uczestnictwa w konkursie poetyckim  o Nagrodę JM Rektora UJK prof. dra hab. Jacka Semaniaka: Pieśni i fraszki – słowne igraszki. Wierszowane potyczki z Janem Kochanowskim.

Konkurs został ogłoszony z okazji Jubileuszu 50-lecia Uczelni, której patronuje wybitny polski poeta.

Przedmiotem konkursu jest przygotowanie współczesnego wiersza – parafrazy wybranego utworu poetyckiego Jana Kochanowskiego.

Przewidziane są trzy kategorie wiekowe:

  1. dzieci (7-12 lat);
  2. młodzież (13-18);
  3. dorośli (powyżej 18 roku życia).

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie pocztą elektroniczną na adres: uniwersytet.otwarty@ujk.edu.pl do dnia 10.06.2020 oryginalnego, nigdzie niepublikowanego utworu poetyckiego, spełniającego wskazane wyżej wymogi.

Do e-mailu ze zgłoszeniem należy dołączyć plik PDF z tekstem utworu oraz skan formularza zgłoszeniowego z podpisem Uczestnika, w przypadku osób niepełnoletnich – także z podpisem opiekuna.

Formularz

Regulamin

 

 

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/konkurs-poetycki-o-nagrode-rektora/feed/ 0
Selfie z Janem Kochanowskim https://50lat.ujk.edu.pl/selfie-z-janem-kochanowskim/ https://50lat.ujk.edu.pl/selfie-z-janem-kochanowskim/#respond Fri, 01 May 2020 07:33:11 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=1035 „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!”, pisał  w jednej z fraszek Jan Kochanowski. Nie pod liściem, a pod pomnikiem  patrona naszej uczelni, wkrótce będziemy mogli stanąć.

Odsłonięcie wykonanej z brązu rzeźby Jana Kochanowskiego będzie kluczowym momentem obchodów 50 – lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dwumetrowa rzeźba patrona uczelni stanie na schodach Rektoratu przy ulicy Żeromskiego.

W Polsce jest niewiele pomników oraz rzeźb Jana Kochanowskiego. Możemy je zobaczyć między innymi w Radomiu, Rzeszowie i Czarnolesie. Wkrótce wyjątkowa podobizna renesansowego pisarza pojawi się również w Kielcach. Miejsce jest oczywiste – to uniwersytet, który nosi jego imię. Czas powstania też nie jest przypadkowy.

– Obchodzimy 50-lecie istnienia i to jest doskonały moment na upamiętnienie naszego patrona. Nasza uczelnia nie ma zbyt długiej tradycji, raczej patrzymy w przyszłość i chcemy się rozwijać. Jednym z elementów naszej tradycji i tożsamości jest jednak postać patrona  – Jana Kochanowskiego. Chcemy w roku jubileuszowym to podkreślić, przedstawiając wszystkim wyjątkowy wizerunek poety. Myślę, że będzie to pozytywnie odebrane przez społeczność akademicką i mieszkańców miasta – mówi prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Odsłonięcie formy rzeźbiarskiej połączone będzie z uroczystym posiedzeniem Senatu. Co roku senatorowie naszej uczelni spotykają się z okazji imienin Jana. W tym roku posiedzenie zaplanowano na 18 czerwca. Obrady Senatu będą zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych. Sytuacja związana z pandemią powoduje, że nie możemy w tym roku planować hucznych obchodów.  

Tymczasem w Ośrodku Pracy Twórczej przy kieleckiej Wietrzni trwają prace nad formą rzeźbiarską. W rozgrzanych piecach wytapiany jest wosk, topiony jest medal i trwają prace cyzelerskie nad rzeźbą patrona. Po wyjęciu z pieca dwudziestu  rozpalonych do temperatury 200°C form zalewa się je rozgrzanym metalem.  – Następnie formy rozbijamy, po czym ukażą się nam fragmenty rzeźby Jana Kochanowskiego. W dalszych etapach pracy rzeźba zostanie zespolona spoinami spawalniczymi metodą TIG w osłonie argonu – mówi kielecki artysta Arkadiusz Latos, który wraz ze swoją ekipą czuwa nad całością. Pomaga mu syn, który studiuje zdalnie i dzięki temu ma trochę czasu, żeby pomoc tacie. – Przyszło nam pracować nad pomnikiem Jana Kochanowskiego w czasie pandemii. Na razie wszyscy są zdrowi, wszystko idzie zgodnie z planem. Koronawirus sprawił, że mamy mniej zamówień, co sprawiło, że możemy skupić się wyłącznie na Janie Kochanowskim – mówi Arkadiusz Latos. Zaplanowany jest każdy dzień pracy, na 18 czerwca rzeźba będzie gotowa.

Dwumetrowa forma rzeźbiarska renesansowego pisarza pojawi się przy wejściu do budynku Rektoratu. Jan z Czarnolasu w ręku trzyma papirus z tekstem: „Patronowi Uniwersytetu, JM Rektor, Senat i społeczność akademicka. Kielce 2020”. Druga ręka Jana Kochanowskiego wykonuje gest zapraszający. Jest gotowa do uścisku.  – To nie będzie sędziwy starzec znany choćby z portretu Jana Matejki, ale człowiek w sile wieku, o rysach współczesnych, z brodą starannie przystrzyżoną u barbera. Ubiór Jana Kochanowskiego odtworzony został na podstawie rycin z epoki, bez przesadnych ozdób. W przeciwieństwie do ówczesnych strojów w zachodniej Europie, polski szlachcic w XVI wieku ubierał się dość skromnie – mówi Arkadiusz Latos.

Patron uczelni będzie zachęcał do wspólnego zdjęcia. Studenci, absolwenci i wszyscy przechodnie będą mieli okazję zrobić selfie z Janem Kochanowskim. – Ta rzeźba nie jest klasycznym pomnikiem, nie o to nam chodziło. W tym przypadku detal jest decydujący – podkreśla Arkadiusz Latos.

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/selfie-z-janem-kochanowskim/feed/ 0
50-zimie w Bukowinie Tatrzańskiej https://50lat.ujk.edu.pl/50-zimie-w-bukowinie-tatrzanskiej-3/ https://50lat.ujk.edu.pl/50-zimie-w-bukowinie-tatrzanskiej-3/#respond Tue, 10 Mar 2020 13:46:17 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=879 Między 6 a marca 2020 roku w Bukowinie Tatrzańskiej było łatwiej spotkać kielczan niż rodowitych górali. Na Podhale przyjechało kilkuset  uczestników 50 – zimia w Bukowinie Tatrzańskiej.

W 1970 roku docent Andrzej Liedke, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu ówczesnej Wyższej Szkoły Nauczycielskiej zaproponował aby studenci mieli zajęcia sportowe z narciarstwa. Tak zaczęła się kielecka przygoda na Podhalu. 

W 1973 roku senat uczelni przyjął uchwałę zobowiązującą wszystkich studentów drugiego roku do odbycia szkolenia narciarskiego w Bukowinie. Wszystkie koszty pokrywała uczelnia, która zakupiła profesjonalny sprzęt narciarski, zapewniała noclegi i transport. Największą popularnością akcja „Bukowina” cieszyła się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zmiany ustrojowe w 1989 roku nie były korzystne. Rynkowe ceny i kłopoty finansowe uczelni sprawiły, że wyjazdy do Bukowiny przestała być obowiązkowe dla wszystkich studentów. To nie znaczy, że akcja „Bukowina” się skończyła. Co roku do Bukowiny wyjeżdżała grupa studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej, potem Akademii Świętokrzyskiej i w końcu Uniwersytetu.

W ciągu 50 lat do Bukowiny przyjechało ponad 16 tysięcy studentów z Kielc.  W pierwszy marcowy weekend uczestnicy obozów spotkali się znów w Bukowie.  Większość stanowili absolwenci, w tym osoby, które były na pierwszym obozie narciarskim w 1970 roku. Przyjechały całe rodziny, byli sympatycy uczelni, równocześnie odbywa się obóz dla obecnych studentów. 

Na Rusińskim Wierchu odbył się slalom pokoleń. Rywalizowano w kilku kategoriach w tym w kategorii na najlepsze przebranie.  Wygrało małżeństwo Ewa Marcinkiewicz-Kluczniok i Jacek Kluczniok , którzy pojawili się w stroju antykoronowirusowym.

Wieczorem w hotelu Grand Stasinda miała miejsce część oficjalna obchodów, wspominano dotychczasowe wyjazdy. – Wyjazdy do Bukowiny to idea, która powstała 50 lat temu i pomimo różnych problemów, zmian ustrojowych, przetrwała do dziś. Dlaczego ciągle wracamy do Bukowiny? Bo tutaj jest pięknie i możemy realizować swoje pasje sportowe. Połączenie wrażliwości na piękno natury i  sportowych ambicji sprawiło, że „duch Bukowiny” żyje i niech te wyjazdy nadal trwają – mówił prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Na koniec uczestnicy bawili się na Balu Bractwa Narciarskiego.

 

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/50-zimie-w-bukowinie-tatrzanskiej-3/feed/ 0
Pokolenia II: Kolory https://50lat.ujk.edu.pl/pokolenia-ii-kolory/ https://50lat.ujk.edu.pl/pokolenia-ii-kolory/#respond Mon, 24 Feb 2020 19:40:46 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=875 Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii: Pokolenia II Kolory. Wernisaż odbędzie się 4 marca (środa) godz. 17:00 w Galerii w Bibliotece Uniwersyteckiej, I piętro.

Tematem drugiej odsłony artystycznego projektu Pokolenia są Kolory – ich nadmiar, umiarkowanie lub brak. Zaprezentowane zostaną prace studentów Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach, Studenckiego Koła Naukowego Fotografii 210 Studio oraz Uniwersytet Dziecięcy UJK.

Patronat honorowy: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof., dr hab. Jacek Semaniak.

Kurator wystawy: dr Arkadiusz Sędek

„Kolor to podstawowy element sztuki i życia, jednak tak różnorodny, że broni się na ogół przed całościowym ujęciem.
Czy jest to przede wszystkim bodziec wizualny, pozbawiona namacalności funkcja światła, czy też materialna substancja, którą można kształtować i układać?
Co nam komunikuje język koloru? Gdzie zaczyna się jeden kolor a kończy drugi?”

John Gage

Wystawa czynna do 27 marca 2020.

Patronat medialny: TVP Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia

Wstęp wolny.

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/pokolenia-ii-kolory/feed/ 0
Wykład dr Agnieszki Rosińskiej-Mamej „Bariery komunikacyjne we współczesnej polszczyźnie” https://50lat.ujk.edu.pl/wyklad-dr-agnieszki-rosinskiej-mamej-bariery-komunikacyjne-we-wspolczesnej-polszczyznie/ https://50lat.ujk.edu.pl/wyklad-dr-agnieszki-rosinskiej-mamej-bariery-komunikacyjne-we-wspolczesnej-polszczyznie/#respond Fri, 21 Feb 2020 16:10:11 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=863

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z dr Agnieszką Rosińską-Mamej na temat roli języka ojczystego w naszym życiu.

Relacja z wykładu zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dostępna na kanale Uniwersyteckiego Centrum Mediów UJK:
https://www.youtube.com/watch?v=VMJ6tfbYrHk

 

 

 

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/wyklad-dr-agnieszki-rosinskiej-mamej-bariery-komunikacyjne-we-wspolczesnej-polszczyznie/feed/ 0
Wspólne świętowanie „złotych jubilatów” https://50lat.ujk.edu.pl/wspolne-swietowanie-zlotych-jubilatow/ https://50lat.ujk.edu.pl/wspolne-swietowanie-zlotych-jubilatow/#respond Sun, 09 Feb 2020 10:01:32 +0000 https://50lat.ujk.edu.pl/?p=853 Nie tylko nasza Uczelnia obchodzi 50. rocznicę powstania. Wczoraj Uniwersytet Jana Kochanowskiego gościł uczestników okręgowego etapu 50. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W nowym budynku Wydziału Humanistycznego UJK spotkali się licealiści z województwa świętokrzyskiego, Radomia i Kozienic. Pisemny etap olimpiady składał się dwóch części: pierwsza dotyczyła znajomości literatury, druga – wiedzy na temat języka.

– Dziś spotkali się u nas uczniowie o największej wrażliwości literackiej i językowej. 29 lutego odbędzie się część ustna w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. W ten sposób chcemy uczcić jubileuszową edycję olimpiady – mówi dr hab. Janusz Detka, prof. UJK, dziekan Wydziału Humanistycznego UJK.

]]>
https://50lat.ujk.edu.pl/wspolne-swietowanie-zlotych-jubilatow/feed/ 0